CIEKAWOSTKI O PTAKACH

27.05.2024

CIEKAWOSTKI O PTAKACH WYSTĘPUJĄCYCH W POLSCE.

Powiedzieć, że ptaki są niesamowite to jak nic nie powiedzieć. Ta gromada zwierząt jest tak różnorodna, że można o nich opowiadać bez końca. Każdy gatunek ptaka kryje za sobą jakąś ciekawostkę. Ciekawostki te poznacie w artykule na wybranych przykładach ptaków, które miałem okazję spotkać, podziwiać i fotografować. Wszystkie zdjęcia wykonałem osobiście. Ciekawostki na temat ptaków będą się tu pojawiać sukcesywnie wraz, z moimi kolejnymi spotkaniami z najciekawszymi gatunkami.

Ciekawostki na temat pluszcza - Jedyny ptak śpiewający, występujący w Polsce, który potrafi nurkować. Jego kości nie są puste jak u innych ptaków, lecz wypełnione szpikiem na skutek czego jest cięższy i może łatwiej przechadzać się pod taflą wody, pod którą spędza do 30 sekund. Ptak ten potrafi przeżyć temperatury sięgające -45 stopni Celsjusza. Pluszcz jest narodowym ptakiem Norwegii.

Ciekawostki na temat dzięcioła zielonego - W przeciwieństwie do innych dzięciołów można go spotkać częściej na ziemi niż drzewie. Wynika to z tego, że lubuje się w mrówkach, nazywany jest nawet latającym mrówkojadem. Jego 10-centymetrowy język różni się nieco od języków innych dzięciołów i jest doskonale przystosowany właśnie do wyjadania mrówek z wąskich korytarzy mrowisk. Zimą dzięcioł zielony potrafi rozgrzebać mrowisko do głębokości metra, o tej porze roku nie pogardzi takaże zaatakowaniem ula i wyjadaniem pszczół.

Ciekowstki na temat perkoza dwuczubego - Największy przedstawiciel perkozów w Polsce. Perkozy, by chronić swoje żołądki przed ostrymi częściami ryb jak np. ości, jedzą swoje pióra, podają je też swoim młodym. Toki perkozów to wyjątkowo złożony spektakl, którego częściami jest nie tylko taniec, ale i obdarowywanie partnerki prezentami takimi jak butwiejąca roślinność z dna zbiornika.

Ciekawostki na tamat kowalika - to jeden z najciekawszych ptaków, jakie odwiedzają nasze ogrody i karmniki. Wszyscy znamy go z tego, że jako jedyny ptak potrafi schodzić po pniu głową w dół. Jednak nie to jest w nim najbardziej szokujące. "Kowal" nie jest ptakiem towarzyskim, przegania wszystko, co zbliży się do jego jadłodajni. Może właśnie ze względu na bandycki charakter natura obdarzyła go opaską na oczach. O ile przeganianie innych gatunków od jedzenia wydaje się wredne to jak nazwać zamurowanie konkurenta żywcem? Kowalik jest dziuplakiem i potrafi za pomocą gliny zmniejszyć otwór dziupli, tak by był idealny pod jego wymiary. Podobno, gdy mimo to ktoś zajmie jego dom, ten z premedytacją zakleja otwór całkowicie, zostawiając nieszczęśnika w środku. Prawdziwy pierzasty rzezimieszek.

Ciekawostki na temat kormorana - Pióra kormoranów w przeciwieństwie np. do kaczek nie są wodoodporne. Po nurkowaniu kormorany mokre pióra muszą osuszyć. Przyjmują wtedy charakterystyczną pozycję z rozpartymi skrzydłami, susząc się za pomocą wiatru i słońca. Potrafią tak siedzieć godzinami. Gnieździ się kolonijnie, czasem ponad 1000 gniazd w kolonii. Przeważnie na drzewach, które stopniowo zaczynają usychać od przenawożenia gleby odchodami. Przed II wojną światową w Polsce gniazdowało około 150 par kormoranów, obecnie jest ich około 30 tys. 

Ciekawostki na temat grzywacza - To największy gołąb występujący w Polsce. W ciągu całego roku ptaki te są w stanie wyprowadzić nawet pięć lęgów. Gniazdo grzywacza łatwo rozpoznać, po prostu wygląda jakby dziecko położyło na sobie kupkę przypadkowych gałązek. Czy gołębie grzywacze zimują w Polsce? Gołębie grzywacze zasadniczo odlatują z Polski na zimę. Miejscem ich zimowania jest zachodnia i południowa Europa, głównie rejon Morza Śródziemnego. Zdarza się, jednak, że część ptaków, zwłaszcza w miastach, decyduje się zimować w kraju. Niestety największy gołąb w Europie jest gatunkiem łownym. Sezon polowań na grzywacze trwa od 15 sierpnia do 30 listopada.

 

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl